« Nest gotówka na klik … | Strona domowa | Konsolidacja kredytów… »

Oto kilka wskazówek, jak spłacić dług - na dobre!

wtorek, 06 marzec 2018 at 11:16 am.

Dług stał się równie polski jak kiełbasa i wódka. Przeciętne gospodarstwo domowe w naszym kraju ma ponad 6000 zł zadłużenia na karcie kredytowej - i to tylko jeden element układanki. Kiedy dodajesz kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, pożyczki studenckie i dług medyczny zrozumiesz iż to nic dziwnego, że niektórzy mają wrażenie, że toną w długach.

Jakby nie było to wystarczająco trudne, nie jest niczym niezwykłym, biec po kolejne pożyczki, by spłacić dług, tym samym znaleźć się z powrotem w tym samym miejscu wiele lat później.

Jeśli tak się stało, nikt nie obwinia cię za uczucie frustracji. Niech będzie ta frustracja, ale potem zamień ją w czyn. Oto kilka wskazówek, jak spłacić dług - na dobre!

Zmień myślenie

Ciężko jest poczynić jakiekolwiek postępy, zanim sam się nie ockniesz. Wydostanie się z długów wymaga czasu. Pomyśl o maratonie zamiast o sprincie. Ponieważ maraton jest gotowy na długi dystans, a sprinter jest wyczerpany niemal natychmiast po starcie. Kuszący jest pośpiech, aby spłacić dług tak szybko, jak to możliwe, ale zamiast tego skup się lepiej na sposobie spłacania długów w sposób zrównoważony. Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli jest to twój drugi raz z zadłużeniem.

Oceń swój prawdziwy cel

Ważne jest również zrozumienie, jaki rodzaj relacji chcesz mieć z długiem. Życie bez długów jest zupełnie inne niż życie z długami. Ostatecznie twoja decyzja sprowadza się do tego, że jesteś wolny od długów, ale nie żyjesz bez długów. Brak długów oznacza, że nie masz nic przeciwko niewielkiemu zadłużeniu lub kontrolowanemu długowi, a życie bez długów nie oznacza żadnego długu. Zanim zaczniesz, zdecyduj, jaki rodzaj życia chcesz mieć.

Niektórzy decydują się na uniknięcie długów na zawsze po spłaceniu, ponieważ boją się, że znów wpadną w tę spirale. Inni jednak mogą znaleźć sposób na strategiczne wykorzystanie długu, aby osiągnąć swoje cele bez popadania w poprzednie pułapki.

Plusem do życia bez długów jest świadomość, że nigdy więcej nie zapadniesz w głębię. Minusem jest to, że indywidualne cele finansowe mogą stać się mniej osiągalne, takie jak posiadanie domu. Oczywiście, przeciwieństwem każdego z nich jest życie z długiem. Możesz być w stanie osiągnąć więcej swoich marzeń - ale będą one kosztować.

Tutaj nie ma właściwej ani złej odpowiedzi. Jeśli nie sądzisz, że możesz znowu poradzić sobie z długiem, to decyzja o jego uniknięciu jest w porządku. Ale jeśli czujesz się gotowy, aby zrobić to lepiej następnym razem - lub wziąć na siebie tylko te kwoty, które są bardziej opłacalne do opłacenia - po prostu upewnij się, że będziesz pamiętać lekcje, których nauczyłeś się przez cały okres spłaty.