« Oto kilka wskazówek, … | Strona domowa | Kredyt samochodowy a … »

Konsolidacja kredytów konsolidacyjnych – podstawy dla kredytobiorcy

środa, 09 maj 2018 at 11:33 am. Użyte znaczniki: , , , , , ,

Przy nadmiernym zadłużeniu rozsądek nakazuje, aby rezygnować stopniowo ze zobowiązań, zacisnąć budżet domowy do granic możliwości i po prostu ochronić się przed negatywnymi konsekwencjami potencjalnego bankructwa. Konsolidacja kredytów gotówkowych to jedna z najciekawszych, stosunkowo prostych metod restrukturyzacji zadłużenia. W artykule ocenisz potencjał konsolidacji. Zobaczysz, na czym polega i w jakich warunkach sprawdza się najlepiej.

Podstawowe zalety wynikające z konsolidacji kredytów

Szczególna zaleta kredytu konsolidacyjnego to scalenie dotychczasowych zobowiązań w jedno. Połączenie to jednak nie wszystko. Konsolidacja obejmuje kredyty gotówkowe, samochodowe, inwestycyjne, mieszkaniowe, a nawet krótkoterminowe pożyczki w sektorze pozabankowym, czy inne formy zadłużenia. Kredytobiorca nie musi obawiać się zamykania każdej umowy oddzielnie. Przy konsolidacji ten problem rozwiązuje się właściwie automatycznie już na poziomie funkcjonowania instytucji finansowej. To jedno z najważniejszych ułatwień proponowanych kredytobiorcom. Konsolidacja zapewnia kredytobiorcom bardzo niską ratę miesięczną, a także wyrównanie poziomu oprocentowania. Z tego powodu warto przemyśleć restrukturyzację zadłużenia domowego w okresie obowiązywania możliwie najniższych stóp procentowych. W Polsce nie zapowiada się na podwyższenie stóp procentowych w najbliższych latach, więc konsolidacja jest stale opłacalnym narzędziem przywracania normalności ekonomicznej w krajowych gospodarstwach domowych.

Co warto, a czego nie warto robić przy korzystaniu z konsolidacji kredytów gotówkowych?

Konsolidować można praktycznie każde zadłużenie, ale pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia o dochodach, a w niektórych przypadkach majątkowego zabezpieczenia. Im większy kredyt konsolidacyjny, tym większe wymagania odnośnie wprowadzania majątkowych zabezpieczeń, głównie nieruchomości. Po konsolidacji kredytobiorca nie powinien absolutnie polegać na nowym zadłużeniu. Życie bez kredytu to wtedy właściwie norma, a niska rata nie zaburza normalnego funkcjonowania budżetu domowego. Świadomość kredytobiorców jest niestety stosunkowo niska, a dodatkowe zadłużenie przy konsolidacji sprawia, że wielu klientów instytucji finansowych wchodzi na drogę spirali zadłużenia, która kończy się ogłoszeniem bankructwa, w skrajnym przypadku wyprzedażą całego majątku trwałego, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Podsumowanie korzyści

Porównywanie kredytów konsolidacyjnych jest coraz prostsze, głównie za pośrednictwem multimedialnych paneli. Nie rezygnuj również z niezależnych konsultacji u wyspecjalizowanego pośrednika. Dzięki znajomości polityki różnych pożyczkodawców pośrednik jest w stanie wynegocjować lepsze warunki współpracy. Minimum formalności przy konsolidacji, prosta dostępność do narzędzia restrukturyzacji, niska rata miesięczna w zamian za nieco wyższe oprocentowanie, szybkie porównywanie to tylko niektóre z zalet przedstawionego instrumentu.