« Konsolidacja kredytów… | Strona domowa | Budowanie historii kr… »

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

czwartek, 19 lipiec 2018 at 09:57 am.

Decydując się na kupno nowego auta bardzo często zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu. Jak się okazuje rozwiązań jest wiele jednak zazwyczaj wybieram pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym. Różnic pomiędzy tymi dwoma produktami jest kilka więc warto je dokładnie przeanalizować i podjąć taką decyzję która będzie dla nas najbardziej korzystna, na dobreoszczedzanie.com przeczytasz nie tylko o lokatach a także o kredytach.

Cel kredytu

W przypadku kredytu samochodowego cel na jaki chcemy go przeznaczyć jest już określony w samej nazwie jest to kredyt przeznaczony tylko i wyłącznie na kupno pojazdu, w przypadku kredytu gotówkowego przedmiot kredytu nie jest określony i możemy przeznaczyć go na dowolny cel. W przypadku kredytu samochodowego jeszcze przed podpisaniem umowy o kredyt musimy zadecydować o rodzaju pojazdu, marce, modelu itp. Informacje te interesują kredytodawcę, ponieważ to od nich zależą warunki umowy kredytowej (np. im starsze auto, tym wyższe oprocentowanie kredytu). W przypadku kredytu gotówkowego banku nie interesuje, na co chcemy wydać pożyczone pieniądze. Nie musimy także decydować o tym na etapie podpisywania umowy kredytowej.

Zabezpieczenie kredytu

W przypadku kredytu samochodowego ściśle określony jest przedmiot zabezpieczenia, natomiast w przypadku kredytu gotówkowego nie ma takiej potrzeby. Kredyt samochodowy zazwyczaj zabezpieczony jest w dwóch formach:

  • przewłaszczenia na zabezpieczenie, dającemu kredytodawcy 49% udziałów we własności auta. W takiej sytuacji karta pojazdu znajduje się u kredytodawcy, a w przypadku niespłacania rat przez kredytobiorcę, bank staje się właścicielem zakupionego samochodu.
  • zastaw rejestrowy, umożliwia kredytodawcy przejęcie samochodu w przypadku braku spłat rat przez kredytobiorcę,

Zabezpieczeniem, najczęściej stosowane przez kredytodawcę to tzw. cesja z polisy AC. W przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu środki z ubezpieczenia są wypłacane kredytodawcy w celu spłacenia naszego zobowiązania finansowego.

Koszt kredytu

W tym przypadku kredyt samochodowy jest stosunkowo tańszy od kredytu gotówkowego. Różnica w kosztach obu kredytów wynika przede wszystkim z ich specyfiki – kredyt gotówkowy jest bardziej elastyczny niż kredyt samochodowy – może zostać zaciągnięty na dowolny cel i bez zabezpieczenia, co zwiększa ryzyko banku, a tym samym podnosi koszt kredytu.

Okres kredytowania

W przypadku kredytu samochodowego okres kredytowania jest znacznie dłuższy niż bywa to w przypadku kredytu gotówkowego. Kredyt samochodowy może zostać zaciągnięty maksymalnie na 10 lat, natomiast kredyt gotówkowy – standardowo na 7 lat.