« Kredyty gotówkowe na… | Strona domowa | Jak znaleźć najleps… »

Na ile lat można rozłożyć spłatę kredytu?

piątek, 28 luty 2020 at 11:37 am.

Długoterminowe kredyty brane są najczęściej na ambitne cele. Mowa tu nie o podreperowaniu domowego budżetu czy wakacjach w Hiszpanii, a o sprawach takich jak postawienie domu czy zakup nowego samochodu. Wielu osób nie stać na to, by tak pokaźny kredyt spłacić w ciągu dwóch-trzech lat. W takich sytuacjach powodzeniem cieszą się kredyty gotówkowe, których raty są rozłożone na dużo dłuższy okres - nawet do dziesięciu, dwunastu czy dwudziestu lat. Decydując się na taki kredyt, należy jednak rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”, bowiem mówimy tu o zobowiązaniu finansowym, który może zbierać swoje żniwo przez znaczną część naszego życia.

Kwestia odsetek

Jeśli rozważamy kredyty gotówkowe na dłuższy czas spłaty, musimy być świadomi kilku rzeczy. Przede wszystkim, mimo tego, że miesięczne koszty wydają się mniejsze, odsetki wzrastają. W związku z tym, gdy zsumujemy wszystkie raty kredytu, dojdziemy do wniosku, że lwia część spłacanych przez nas pieniędzy to odsetki, i to wcale niemałe. Ponadto, gdy decydujemy się na tę formę pożyczki, w wielu bankach obowiązkowe jest także ubezpieczenie kredytu, a więc do odsetek dochodzi także koszt polisy. Warto także pamiętać, że po wzięciu długoterminowego kredytu, przez długi czas nie jesteśmy w stanie podjąć kolejnych dużych zobowiązań finansowych. Jeśli chodzi o rozłożenie spłaty na długi czas, wiele banków oferuje okres mniej więcej do dziesięciu lat. Rzadko kiedy dostaniemy ofertę, która zobowiąże nas na dłużej - kredyty brane na więcej niż dwadzieścia lat są obecnie skrajną rzadkością, a banki niechętnie na taki długi czas się zgadzają.

Dosyć jednak o minusach. Kredyty gotówkowe, które są rozłożone na bardzo długi okres, pozwalają nam spłacać co miesiąc stosunkowo niewielkie pieniądze. Dzięki temu nasze miesięczne zarobki przesadnie nie cierpią i możemy wieść w miarę normalne pod względem finansowym życie. Ponadto w takim układzie możemy sobie pozwolić na pożyczenie całkiem pokaźnej sumy, oscylującej w granicach nawet stu tysięcy złotych. A przecież wiele rzeczy można za takie pieniądze zrobić i wiele marzeń spełnić! Do plusów można zaliczyć także fakt, że im mniejsze jest comiesięczne zobowiązanie, tym bank chętniej takowego kredytu udzieli - wynika to z pozytywnej oceny naszych zdolności kredytowych.

Ogromna odpowiedzialność!

Warto pamiętać, że kredyty gotówkowe, których spłata rozłożona jest na długi czas, wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Na szczęście obecnie wiele banków oferuje mnóstwo rozwiązań i możliwości dla potrzeb i możliwości finansowych każdego z nas. Przed zdecydowaniem się na podjęcie takowego zobowiązania należy rozpatrzyć wszystkie wady i zalety, a także pomyśleć, czego oczekujemy od banku. Następnie warto przeanalizować wiele ofert i znaleźć odpowiednią, wszystko oczywiście z należytym rozsądkiem i roztropnością, tak, aby później nie było żadnych problemów i przykrych konsekwencji naszych działań.