« Świadomy wybór kredyt… | Strona domowa | Wkład własny, a lepsz… »

Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu gotówkowego

czwartek, 19 styczeń 2017 at 12:43 pm. Użyte znaczniki: , ,

Pożyczkobiorca, który pozyskuje kapitał dodatkowy na potrzeby konsumpcyjne znajduje się w stosunkowo skomplikowanej sytuacji. Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego należy bowiem ocenić możliwości spłaty zobowiązania, a to już wymaga podstawowej wiedzy ekonomicznej. Praktycznie każda poważna instytucja pożyczkowa sprawdza klienta w różnorodnych rejestrach dłużników. Chodzi tutaj głównie o Biuro Informacji Kredytowej, a także o Biuro Informacji Gospodarczej. Na czym zatem polega przygotowanie do zaciągnięcia kredytu gotówkowego?

Najważniejsze elementy analizy z perspektywy pożyczkobiorcy

Najpierw rozpatrz, gdzie w ogóle chcesz pozyskać pieniądze. Masz kilka rozwiązań do dyspozycji. Banki detaliczne to rozwiązanie podstawowe, parabanki i sektor pożyczek społecznościowych to pozycje alternatywne. Masz jeszcze oczywiście szansę zaciągnięcia pożyczki u inwestorów prywatnych. Tych szuka się za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali ogłoszeniowych. Kiedy już poznasz specyfikę pożyczkodawcy i ocenisz jego wiarygodność przechodź do monitorowania oferty. Wiarygodność pożyczkodawcy najszybciej sprawdzisz przez listy ostrzeżeń publikowane na witrynie Komisji Nadzoru Finansowego. Dużo do powiedzenia na temat nieuczciwych podmiotów na rynku pożyczkowym ma również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzecznik praw konsumenta to realna pomoc, jeżeli zaciągniesz podejrzanie lichwiarski kredyt gotówkowy. Umowy o pożyczki gotówkowe oceniasz pod kątem prowizji, kosztów za rozpatrzenie wniosku, wydatków na ubezpieczenie i ostatecznie stopy oprocentowania. Można powiedzieć, że im więcej opłat, tym gorszy kredyt gotówkowy pod względem opłacalności i wiarygodności. Aktualnie pojawiły się pomysły, aby zlikwidować wszystkie lichwiarskie praktyki na rynku pożyczek krótkoterminowych. Takie działanie pozwoli jeszcze lepiej zadbać o interesy zwykłym pożyczkobiorcom. Pożyczkodawcy mają natomiast stracić możliwość ustalania astronomicznych kosztów. Nowe regulacje w dużym stopniu przyczynią się do oczyszczenia branży z nieuczciwych podmiotów.

Słaba zdolność kredytowa, a podmioty funkcjonujące na rynku kredytowym

Kredytobiorca z wiedzą o własnej zdolności kredytowej ma znacznie większe szanse uzyskania dobrych warunków oprocentowania umowy kredytowej. Wysyłanie zbyt wielu zapytań o pożyczkę, szczególnie w bankach detalicznych grozi znaczącym pogorszeniem tzw. scoringu kredytowego. Klient po prostu traci wiarygodność w oczach pożyczkodawcy. Większość chwilówek, kredytów gotówkowych, a także hipotecznych porównasz bez problemu na podstawie wskaźnika RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Poważne instytucje pożyczkowe przekazują informacje o RRSO na życzenie dowolnego klienta (odgórny nakaz, ustawowe regulacje). Przed współpracą z bankiem zapoznaj się z tzw. rekomendacją T, z ustawą o kredytach konsumenckich, a także z ustawą prawo bankowe. Dzięki temu zrozumiesz, w jaki sposób pracują banki detaliczne. Przy słabej zdolności kredytowej nie masz właściwie szans nawiązania partnerstwa z bankiem detalicznym. Głównie z tego powodu rozkwitła moda na parabanki, a także alternatywne formy pozyskiwania kapitału na potrzeby konsumpcyjne.

Na zakończenie

Nowe pomysły polityczne dotyczące likwidacji pożyczek „lichwiarskich”, eliminacja nieuczciwych podmiotów kredytowych z branży, większa wiedza pożyczkobiorców na temat dostępnych instrumentów kredytowych to bardzo ciekawe perspektywy. Świadome zaciąganie kredytów gotówkowych praktycznie gwarantuje bezpieczeństwo dla budżetu gospodarstwa domowego.