« Co, jeżeli nie spła… | Strona domowa | Pojęcie kredytu bank… »

Kredyt gotówkowy – jak uniknąć problemów?

czwartek, 20 kwiecień 2017 at 11:38 am. Użyte znaczniki: , , ,

Można śmiało stwierdzić, że kredyty gotówkowe to jedna z najpopularniejszych metod pożyczania pieniędzy przez banki. Jednak zanim skorzystamy z kuszącej oferty warto się kierować paroma, sprawdzonymi zasadami. Wejdź zobaczyć najlepszy kredyt gotówkowy kalkulator.

Jak bywa w przypadku każdej pożyczki z banku czy też instytucji parabankowej trzeba ją spłacić. Oddanie sumy nic nie da, trzeba także zapłacić dodatkowe oprocentowanie. Za każdy kredyt są naliczane nie tylko odsetki w przypadku kiedy spóźnimy się ze spłaceniem raty kredytu, ale także jego całościowy koszt. Na koszt kredytu składa się też pewna suma jego ubezpieczenia. Żadna instytucja nie udzieli nam kredytu w ciemno, dlatego potrzebne jest zabezpieczenie. Podobnie jak w przypadku hipoteki musimy czymś zaręczyć, że będziemy w stanie spłacić kredyt. No i właśnie na tym polega to całe zabezpieczenie. Jak w tym drugim przypadku jest to mieszkanie tak w przypadku kredytu gotówkowego może to skutkować pobieranie z pensji zaległych rat. Jednak co tak naprawdę składa się na koszt kredytu?

Można śmiało stwierdzić, że najważniejszą rzeczą dla portfela jest prowizja. Jeśli jest wysoka może sprawić trudności w jego spłacaniu. Jednak ustawa nakazuje ustalanie oprocentowania nie wyższego nić 5 procent od sumy pożyczonych pieniędzy. Jest ona pobierana jednorazowo w momencie przydzielenia kredytu. W przypadku rozłożenia na raty jest ona doliczana do każdej z nich. Co do samej prowizji sugerowane jest, żeby ją zapłacić od razu. Męczenie się z odsetkami nie jest fajnym zajęciem, dlatego warto się pozbyć wcześniej tego ciężaru. Zaległe raty kredytu wciąż rosną, z czasem mogą osiągnąć tak dużą kwotę, która będzie uciążliwa w spłacaniu. Wiele banków wręcz wymaga wykupienia ubezpieczenia, ale robi to w dobrej wierze. Zawsze pozostaje wątpliwość, czy nie będziemy płacić oddzielnej raty za ubezpieczenie. Nie, kwota z tego zobowiązania jest doliczana do rat kredytu.

Dlaczego wykupienie ubezpieczenia jest tak ważne? Chociażby dlatego, że bank chce mieć gwarancję, że środki z pożyczki mimo wszystko wrócą do banku. W praktyce to wygląda tak, że jeśli kredytobiorca podejmie się zaciągnięcia kredytu i w wyniku losowej sytuacji nie będzie w stanie go spłacić to zrobi to za niego firma ubezpieczeniowa. Jedynym minusem jest tutaj to, że raty kredytu są troszkę większe. Mimo wszystko warto wykupić ubezpieczenie, bo nie mamy wpływu na to co może się stać w przyszłości i czy będziemy w stanie spłacać kredyt. Zabezpieczenie w tym przypadku jest jak najbardziej rozsądną opcją. Można jeszcze wspomnieć o stopie oprocentowania, która uwzględnia wszystkie opłaty typu prowizje i ubezpieczenie. W ten sposób pokaże ile faktycznie zapłacimy za cały udzielony kredyt.

Czy kwotę kredytu można obniżyć? Naturalnie, że tak. Przygotowywane są specjalne oferty dla wierniejszych klientów. Ponadto można negocjować niższą cenę kredytu. Klienci banku, w którym zaciągnięty został kredyt mogą liczyć na niższą prowizję. Po szczegóły warto się udać do najbliższej placówki banku.